Normă de venit vs sistem real la PFA

La PFA impozitul e 10% pe norma de venit fixă sau pe profitul real; norma se aplică doar din nomenclator, iar peste 25.000 euro treci la real.

Publicat: Actualizat:

La un PFA, norma de venit înseamnă că plătești 10% pe o sumă fixă stabilită anual de ANAF pentru activitatea ta, indiferent cât încasezi, iar sistemul real înseamnă 10% pe profitul efectiv (încasări minus cheltuieli deductibile). Norma se aplică doar activităților din nomenclatorul ANAF și devine obligatoriu înlocuită de sistemul real dacă depășești un venit brut de 25.000 euro pe an. Alegerea schimbă și baza de calcul a contribuțiilor CAS și CASS.

Pe scurt

Un PFA își poate calcula impozitul în două moduri: la normă de venit (o sumă fixă stabilită anual de ANAF pentru activitatea ta, pe care plătești 10% indiferent cât încasezi) sau în sistem real (10% pe profitul efectiv — încasări minus cheltuieli deductibile, pe baza contabilității). Norma de venit e disponibilă doar pentru activitățile din nomenclatorul ANAF și devine obligatoriu înlocuită de sistemul real dacă într-un an depășești un venit brut de 25.000 euro. Alegerea schimbă atât impozitul, cât și baza de calcul pentru contribuțiile CAS și CASS, așa că merită analizată cifră cu cifră.

Ambele regimuri de impozitare a veniturilor din activități independente sunt reglementate de Codul fiscal (Legea nr. 227/2015), Titlul IV, Capitolul II. Textul de referință este versiunea consolidată la zi (ultima consolidare: 08.08.2026).

Art. 68 alin. (1) Cod fiscal — „Venitul net anual din activități independente se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile efectuate în scopul realizării de venituri, cu excepția situațiilor în care sunt aplicabile prevederile art. 69." Sursa: Codul fiscal, Legea 227/2015 — art. 68 (accesat 2026-09-02)

Art. 69 Cod fiscal — reglementează stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit: normele se aplică doar activităților din Nomenclatorul aprobat prin ordin al ministrului finanțelor, se stabilesc și se publică anual de direcțiile regionale ale finanțelor publice (DGRFP), nu pot fi mai mici decât salariul minim brut × 12 și se ajustează prin coeficienți de corecție. Sursa: Codul fiscal — art. 69 (accesat 2026-09-02)

Elementele legale esențiale ale comparației:

  • Impozitul pe venit — cotă unică de 10%, aplicată fie pe venitul net (sistem real), fie pe norma anuală ajustată (normă de venit) — art. 64 și art. 68-69 Cod fiscal.
  • Pragul de trecere obligatorie — art. 69 alin. (9): dacă în anul fiscal anterior ai înregistrat un venit brut anual mai mare decât echivalentul în lei a 25.000 euro (la cursul mediu anual comunicat de BNR), ești obligat să treci la sistemul real din anul următor.
  • Opțiunea voluntară — art. 69 alin. (10)-(11): oricine e la normă poate opta pentru sistem real; opțiunea este obligatorie 2 ani fiscali.
  • Contribuțiile sociale — Titlul V Cod fiscal: CAS (pensii, art. 148-151) și CASS (sănătate, art. 170-174) se raportează la aceleași plafoane exprimate în salarii minime, dar baza diferă după regimul ales. Pentru veniturile anului 2026, baza maximă de calcul a CASS a crescut de la 60 la 72 de salarii minime prin Legea nr. 239/2025.

Modificările recente ale art. 69 (inclusiv OUG nr. 128/2024) și ale regimului contribuțiilor arată de ce este esențial să verifici mereu ultima versiune consolidată.

Explicație detaliată

1. Norma de venit — o sumă fixă, indiferent cât încasezi

La norma de venit, statul nu se uită la cât ai încasat efectiv. Pentru fiecare cod CAEN din Nomenclatorul activităților independente, direcția regională a finanțelor publice (DGRFP) din județul tău publică anual o normă — o valoare fixă a venitului „presupus". Impozitul de 10% se aplică pe acea normă (ajustată cu coeficienți de corecție), nu pe profitul tău real.

Consecințele practice:

  • Dacă încasezi mult și cheltuiești puțin, norma de venit este de regulă avantajoasă: plătești impozit pe o sumă mai mică decât profitul real.
  • Contabilitatea este minimală — nu trebuie să justifici cheltuieli, ci doar să ții evidența încasărilor (Registrul de evidență fiscală și, unde e cazul, documentele de încasare).
  • Norma nu poate fi mai mică decât salariul minim brut × 12, iar DGRFP o ajustează în funcție de vad comercial, sezonalitate, vârsta contribuabilului sau activitatea desfășurată cu personal angajat.

Cine NU poate folosi norma de venit:

  • profesiile liberale (avocat, medic, notar, arhitect, expert contabil etc.) — mereu în sistem real;
  • cei care desfășoară și o activitate din nomenclator, și o altă activitate independentă — atunci întregul venit se determină în sistem real (art. 69 Cod fiscal);
  • cei care depășesc pragul de 25.000 euro (vezi mai jos).

2. Sistemul real — impozit pe profitul efectiv

În sistem real, venitul net = venitul brut încasat − cheltuielile deductibile efectuate în scopul activității (art. 68 Cod fiscal). Ții contabilitate în partidă simplă și poți deduce chiria, utilitățile, echipamentele, combustibilul, serviciile externalizate, amortizarea etc. Unele cheltuieli au deductibilitate limitată (de ex. protocolul, sponsorizările), iar altele sunt nedeductibile (amenzi, cheltuieli personale).

Sistemul real este avantajos când:

  • ai cheltuieli reale mari (marjă mică de profit) — impozitezi doar profitul care rămâne;
  • norma de venit din zona/activitatea ta este ridicată în raport cu câștigul tău real;
  • ai un an cu pierdere sau cu profit foarte mic — plătești impozit doar pe cât ai câștigat efectiv (spre deosebire de normă, unde plătești oricum).

3. Pragul de 25.000 euro — trecerea obligatorie la sistemul real

Regula-cheie care „închide" opțiunea normei este art. 69 alin. (9): dacă într-un an fiscal ai înregistrat un venit brut (nu net!) mai mare decât echivalentul în lei a 25.000 euro, calculat la cursul mediu anual comunicat de BNR pentru acel an, ești obligat să determini venitul net în sistem real începând cu anul următor. Este un prag pe încasări brute, deci se atinge relativ ușor; nu îl confunda cu plafonul de TVA, care este o obligație separată.

4. Impactul asupra contribuțiilor CAS și CASS

Regimul ales schimbă baza pe care se calculează contribuțiile. Cotele și plafoanele (exprimate în salarii minime) sunt aceleași; ceea ce diferă este suma la care le raportezi. Pentru 2026, salariul minim de referință este 4.050 lei (cel în vigoare la 1 ianuarie 2026 — majorarea la 4.325 lei de la 1 iulie 2026 nu afectează plafoanele veniturilor lui 2026).

  • CASS (10%, sănătate) — baza este venitul net (sistem real) sau norma de venit (la normă), încadrată între un minim de 6 salarii (24.300 lei → CASS 2.430 lei) și un maxim de 72 de salarii (291.600 lei → CASS 29.160 lei).
  • CAS (25%, pensii) — se datorează doar dacă venitul net / norma este de cel puțin 12 salarii minime; baza aleasă este de 12 salarii (48.600 lei → CAS 12.150 lei) dacă venitul e între 12 și 24 salarii, respectiv 24 de salarii (97.200 lei → CAS 24.300 lei) dacă venitul atinge sau depășește 24 de salarii.

La norma de venit, aceste plafoane se raportează la valoarea normei, nu la încasările tale reale. Așa apar situații în care norma te plasează sub pragul de 12 salarii și nu datorezi CAS, deși ai încasat mult — un avantaj real al normei. Invers, o normă mare te poate obliga la CAS chiar dacă profitul real a fost mic.

Situații speciale și cazuri frecvente

Activitatea ta este în Nomenclator? Cazul PFA-urilor digitale

Norma de venit este disponibilă doar dacă activitatea ta (codul CAEN) figurează în Nomenclatorul activităților independente aprobat prin ordin al ministrului finanțelor și DGRFP din județul tău a publicat o normă pentru ea. Cum verifici eligibilitatea:

  1. Consultă lista de norme publicată anual de DGRFP regională (de regulă în trimestrul IV, pentru anul următor) și materialele ANAF.
  2. Dacă activitatea/codul tău nu apare → norma nu există pentru tine și ești obligat la sistem real.

Multe activități din economia digitală — dezvoltare software, freelancing online, e-commerce, marketing digital, creare de conținut — nu au corespondent în nomenclator (construit istoric pe meserii și comerț tradițional). Pentru ele norma de regulă nu se poate aplica, iar sistemul real este singura opțiune. Nu presupune că ai acces la normă doar pentru că ești PFA — verifică întâi codul.

Mai multe activități, toate din nomenclator

Dacă desfășori mai multe activități, toate cu normă în nomenclator, venitul net se stabilește prin însumarea normelor individuale (nu se ia doar cea mai mare). Atenție la distincția deja explicată: dacă amesteci o activitate cu normă și una fără normă (sau o profesie liberală), întregul venit trece obligatoriu în sistem real (art. 69 Cod fiscal).

PFA înregistrat, suspendat sau radiat în cursul anului

Norma anuală se ajustează proporțional cu perioada efectiv lucrată din an. Un PFA care începe activitatea în iulie datorează aproximativ jumătate din norma anuală; la suspendare sau radiere, norma se reduce corespunzător perioadei de inactivitate. Pragul de 25.000 euro se raportează la venitul brut efectiv încasat în perioada de activitate din acel an.

Categorii speciale: handicap, pensionari

  • Persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat sunt scutite de impozitul pe venit pentru veniturile din activități independente — art. 60 pct. 1 Cod fiscal (coroborat cu Legea nr. 448/2006). Scutirea vizează impozitul de 10%, nu contribuțiile: CAS și CASS se datorează în continuare după regulile obișnuite, deci alegerea normă/real rămâne relevantă pentru contribuții.
  • Pensionarii nu beneficiază de o reducere specială a normei; li se aplică regulile generale.
  • Coeficienții de corecție (vad comercial, sezonalitate, program redus, personal angajat, vârstă) sunt stabiliți concret de fiecare DGRFP în normele județene — valorile exacte se verifică acolo, nu sunt uniforme la nivel național.

Cumul cu salariul sau pensia

Foarte mulți titulari de PFA sunt și salariați sau pensionari. Cumulul nu te scutește de contribuțiile pe venitul independent — sunt baze de calcul separate:

  • CASS (10%) se datorează pe venitul din activitatea independentă dacă acesta este de cel puțin 6 salarii minime, indiferent de CASS-ul reținut din salariu sau de calitatea de pensionar (art. 170 Cod fiscal).
  • CAS (25%) se datorează pe venitul independent dacă acesta este de cel puțin 12 salarii minime, chiar dacă ești deja asigurat în sistemul public prin salariu (art. 148 Cod fiscal).

Practic, un salariat cu PFA plătește impozit + CAS/CASS pe activitatea independentă (peste praguri) în plus față de contribuțiile reținute din salariu.

Pragul de 25.000 euro se cunoaște abia la finalul anului

Pragul se convertește în lei la cursul mediu anual comunicat de BNR, cunoscut doar după 31 decembrie (pentru 2025: ≈ 5,04 lei/euro → ≈ 126.000 lei). În cursul anului lucrezi cu o estimare prudentă a echivalentului în lei. Dacă depășești pragul și nu treci la sistem real din anul următor, ANAF poate stabili din oficiu obligațiile (Procedura din 23.12.2025 privind stabilirea din oficiu a CAS/CASS), cu majorări de întârziere și penalități. Depășirea este ușor de detectat de fisc, întrucât platformele digitale raportează veniturile obținute prin ele în baza DAC7.

Surse: Codul fiscal (Legea nr. 227/2015), art. 60, 69, 148, 170; Legea nr. 448/2006; Procedura ANAF din 23.12.2025 (stabilire din oficiu CAS/CASS). Accesat 2026-09-02.

Aspecte practice

Cum decizi între cele două regimuri

Regula simplă: compară norma de venit din activitatea ta cu profitul tău real estimat.

  • Dacă profitul real > norma → norma de venit e mai avantajoasă (impozitezi o sumă mai mică și scapi de contabilitatea de cheltuieli).
  • Dacă profitul real < norma (cheltuieli mari, marjă mică) → sistemul real e mai avantajos.

Nu uita să incluzi în calcul și efectul asupra CAS/CASS: uneori o normă mică te ține sub pragul de 12 salarii minime și eviți CAS-ul de 12.150 lei, ceea ce poate înclina balanța chiar dacă la impozit diferența e mică.

Exemplu numeric orientativ (cifre 2026, salariu minim 4.050 lei)

Un PFA cu cod CAEN eligibil, normă de venit anuală de 40.000 lei, care încasează efectiv 120.000 lei și are 10.000 lei cheltuieli deductibile:

Element Normă de venit Sistem real
Venit net 40.000 lei (norma) 110.000 lei (120.000 − 10.000 cheltuieli)
CASS (10%) 4.000 lei (norma 40.000, între 6 salarii și plafonul de 72) 11.000 lei (venit net 110.000, sub plafonul de 291.600)
CAS (25%) 0 lei (norma 40.000 < 12 salarii = 48.600 lei) 24.300 lei (venit net 110.000 ≥ 24 salarii = 97.200 → bază 97.200)
Bază impozit 40.000 lei (norma) 99.000 lei (110.000 − 11.000 CASS deductibil)
Impozit 10% 4.000 lei 9.900 lei
Total obligații ≈ 8.000 lei ≈ 45.200 lei

⚠️ Exemplu strict orientativ pentru a ilustra mecanismul; cifra CAS/CASS depinde de încadrarea exactă pe plafoane și de valoarea reală a normei publicate de DGRFP. Verifică mereu norma concretă și pragurile anului cu un contabil.

Atenție la deductibilitatea CASS (sistem real): CASS datorată se scade la determinarea venitului net anual impozabil, deci impozitul de 10% se aplică pe venitul net minus CASS (art. 68^1, 75 și 174 Cod fiscal). În exemplu, baza impozitului nu e 110.000, ci 110.000 − 11.000 = 99.000 lei, iar impozitul e 9.900 lei, nu 11.000. CAS nu se deduce din baza impozitului. Baza CAS de 24 de salarii nu este o alegere liberă aici, ci minimul obligatoriu, fiindcă venitul net (110.000) depășește pragul de 24 de salarii (97.200 lei). Ignorarea deducerii CASS supraestimează povara sistemului real (aici cu ~1.100 lei).

Se vede clar: la marjă mare de profit, norma de venit poate reduce substanțial povara — mai ales prin evitarea CAS. Dar dacă depășești 25.000 euro venit brut (≈ 126.000 lei la cursul mediu anual BNR 2025, ~5,04 lei/euro), treci obligatoriu la sistem real din anul următor.

Norma nu te scutește de TVA (nu confunda cele două plafoane)

Regimul de impozit (normă/real) și regimul de TVA sunt obligații distincte, cu praguri diferite:

  • Pragul de trecere la sistem real: 25.000 euro venit brut (≈ 126.000 lei în 2026).
  • Pragul de scutire de TVA: 395.000 lei cifră de afaceri — majorat de la 300.000 lei prin OG nr. 22/2025, aplicabil de la 1 septembrie 2025, transpunând Directiva (UE) 2020/285 (art. 310 Cod fiscal).

Dacă depășești plafonul de TVA, devii plătitor de TVA și ești obligat la evidență completă de TVA (jurnale de vânzări și cumpărări, decont D300, facturare cu TVA), indiferent de regimul de impozit ales. Astfel, avantajul „contabilității minimale" al normei este anulat de îndată ce treci de plafonul TVA. În practică, însă, pragul de 25.000 euro te împinge oricum în sistem real cu mult înainte de a atinge plafonul TVA de 395.000 lei.

Greșeli frecvente

  • Confunzi pragul de 25.000 euro cu profitul. Se aplică pe venitul brut (încasări), nu pe profit — se atinge mult mai repede.
  • Uiți că trecerea e „de anul viitor". Depășirea în anul N te obligă la sistem real din anul N+1, nu retroactiv.
  • Optezi pentru sistem real și vrei să revii imediat. Opțiunea voluntară te leagă 2 ani fiscali.
  • Ignori CAS/CASS. Compari doar impozitul de 10% și pierzi din vedere că regimul schimbă și baza contribuțiilor.
  • Presupui că orice PFA poate fi la normă. Profesiile liberale și cei cu activități multiple sunt obligatoriu în sistem real.

Declararea

Ambele regimuri se declară prin Declarația unică (D212), cu termen 25 mai al anului următor. Noutate 2026: pentru contribuabilii la normă de venit, ANAF transmite Declarația unică precompletată cu impozitul, CAS și CASS — nu se mai declară „pe estimat". Trecerea la/de la sistem real și opțiunea voluntară se bifează tot în Declarația unică.

Legislație europeană

Impozitarea directă a veniturilor persoanelor fizice — deci și alegerea dintre norma de venit și sistemul real la PFA — rămâne o competență națională: nu există nicio directivă sau regulament UE care să armonizeze acest regim sau să impună un anumit mod de determinare a venitului net. Cu toate acestea, dreptul UE intervine pe trei paliere: coordonează contribuțiile sociale ale lucrătorilor independenți transfrontalieri, impune transparența veniturilor obținute prin platforme și stabilește limite prin libertățile fundamentale ale pieței interne.

Directive și regulamente aplicabile

Regulamentul (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socială — direct aplicabil, fără transpunere. Un PFA este supus, ca regulă, legislației de securitate socială a unui singur stat membru (art. 11 alin. (1) — principiul unicității). Cine desfășoară activitate independentă într-un singur stat plătește contribuțiile acolo (art. 11 alin. (3) lit. (a)); cine lucrează în două sau mai multe state este supus legislației statului de reședință dacă desfășoară acolo o parte substanțială a activității, altfel statului unde se află centrul de interes al activităților (art. 13 alin. (2)). Dovada = certificatul A1. Sursa: Regulamentul (CE) nr. 883/2004 (accesat 2026-09-02)

Directiva (UE) 2021/514 (DAC7), care modifică Directiva 2011/16/UE privind cooperarea administrativă în domeniul fiscal — obligă operatorii de platforme digitale să raporteze anual fiscului veniturile vânzătorilor (închirieri, servicii personale, vânzare de bunuri, închirierea mijloacelor de transport). Sursa: Directiva (UE) 2021/514 (accesat 2026-09-02)

Transpunerea în dreptul român

  • Reg. 883/2004 se aplică direct — nu are lege de transpunere. Certificatul A1 se solicită, pentru RO, caselor de pensii (CNPP). Pentru un PFA cu clienți doar în România, regula nu schimbă nimic; devine relevantă abia la activitate transfrontalieră, unde garantează că nu plătești CAS/CASS de două ori.
  • DAC7 a fost transpusă prin OG nr. 16/2023 (Monitorul Oficial nr. 86 din 31.01.2023), care modifică Codul de procedură fiscală (Legea nr. 207/2015). Raportarea se face anual, până la finalul lunii ianuarie, pentru anul anterior (prima raportare în 2024, pentru 2023); neraportarea se sancționează cu 20.000–100.000 lei în sarcina operatorului de platformă. Directiva nu introduce impozite noi — doar transparență. Efectul practic pentru PFA: ANAF primește direct datele despre încasările reale prin platforme, deci depășirea pragului de 25.000 euro venit brut poate fi detectată chiar dacă ești la normă de venit și nu ții contabilitatea încasărilor.
  • Impozitul pe venit (cota de 10%) și mecanismul normei de venit rămân, în rest, pur naționale (Codul fiscal, Legea nr. 227/2015) — dreptul UE nu le dictează conținutul.

Jurisprudență CJUE

Nu există cauze CJUE despre regimul românesc normă/sistem real în sine, dar Curtea a conturat limitele pe care dreptul UE le impune regimurilor forfetare și impozitării veniturilor din activități independente ale nerezidenților:

Cauza C-234/01, Gerritse (hotărârea din 12 iunie 2003) — impozitarea unui nerezident pe venitul brut, fără dreptul de a deduce cheltuielile direct legate de activitate, în timp ce rezidenții sunt impozitați pe venitul net, constituie discriminare indirectă contrară liberei prestări a serviciilor (art. 56-57 TFUE). Nerezidenții trebuie să poată deduce cheltuielile direct legate de activitatea generatoare de venit. Sursa: CJUE, C-234/01 Gerritse (accesat 2026-09-02)

Cauza C-383/05, Talotta (hotărârea din 22 martie 2007) — aplicarea unor baze minime de impozitare (forfetare) exclusiv contribuabililor nerezidenți care desfășoară activități independente este discriminare indirectă contrară libertății de stabilire (art. 49 TFUE) și nu poate fi justificată prin eficacitatea controlului fiscal. Sursa: CJUE, C-383/05 Talotta (accesat 2026-09-02)

Concluzia pentru PFA: un regim forfetar precum norma de venit este compatibil cu dreptul UE atât timp cât nu dezavantajează contribuabilii transfrontalieri față de rezidenți și lasă deschisă opțiunea pentru sistemul real (impozitare pe venitul net, cu deducerea cheltuielilor) — exact ceea ce oferă art. 69 alin. (10)-(11) Cod fiscal.

Aspecte practice din perspectivă europeană

  • Activitate în mai multe state UE: dacă prestezi și în alt stat membru, stabilește întâi, în baza Reg. 883/2004, unde datorezi contribuțiile sociale (solicită certificatul A1) — regimul ales în România (normă sau real) privește doar impozitul pe venit, nu rezolvă singur problema CAS/CASS transfrontaliere.
  • Venituri prin platforme: dacă încasezi prin marketplace-uri, Airbnb, platforme de freelancing etc., pornește de la premisa că ANAF cunoaște deja cifrele (DAC7). Norma de venit nu mai „ascunde" încasările mari, iar depășirea pragului de 25.000 euro devine ușor verificabilă.
  • Tendință: transparența fiscală europeană (DAC7 și extinderile ulterioare) merge în aceeași direcție cu restrângerea internă a normei de venit — un motiv în plus să reevaluezi anual dacă norma mai este realistă în raport cu încasările tale efective.

Întrebări frecvente

1. Care este pragul la care sunt obligat să trec la sistem real? Un venit brut anual de 25.000 euro (echivalentul în lei la cursul mediu anual BNR). Dacă îl depășești într-un an, treci obligatoriu la sistem real din anul următor (art. 69 alin. (9) Cod fiscal). Se calculează pe încasări brute, nu pe profit.

2. Norma de venit se aplică oricărui PFA? Nu. Doar activităților din Nomenclatorul aprobat de Ministerul Finanțelor, pentru care DGRFP publică norme. Profesiile liberale (avocat, medic, notar etc.) sunt mereu în sistem real, la fel ca cei care desfășoară simultan mai multe tipuri de activități independente.

3. Pot trece de la normă la sistem real chiar dacă nu ating pragul? Da, prin opțiune voluntară (art. 69 Cod fiscal), bifată în Declarația unică. Atenție: opțiunea te leagă 2 ani fiscali, după care poți reveni la normă.

4. La normă de venit plătesc CAS și CASS pe cât încasez? Nu. Plafoanele CAS/CASS se raportează la valoarea normei, nu la încasările reale. Dacă norma e sub 12 salarii minime (48.600 lei în 2026), nu datorezi CAS; CASS se datorează la minimum 6 salarii (2.430 lei) și maximum 72 de salarii (29.160 lei).

5. Care regim e mai ieftin? Depinde de marja ta. Dacă profitul real depășește norma, norma e de obicei mai avantajoasă (mai ales prin evitarea CAS). Dacă ai cheltuieli mari sau profit mic, sistemul real te lasă să impozitezi doar câștigul efectiv. Compară ambele scenarii, inclusiv contribuțiile, nu doar impozitul de 10%.

6. Ce se întâmplă dacă am pierdere într-un an? În sistem real impozitezi doar profitul, deci la pierdere nu datorezi impozit pe venit (iar pierderea se poate reporta). La normă de venit plătești impozit pe normă indiferent de rezultat — un dezavantaj în anii slabi.

7. Cum declar totul? Prin Declarația unică (D212), până la 25 mai anul următor. Din 2026, ANAF trimite formularul precompletat pentru cei la normă de venit.

8. Sunt salariat (sau pensionar) și am și PFA — plătesc CAS/CASS de două ori? Contribuțiile din salariu sau statutul de pensionar nu te scutesc de cele pe venitul din PFA. CASS se datorează pe venitul independent dacă acesta ≥ 6 salarii minime, iar CAS dacă ≥ 12 salarii minime — pe baze separate, independent de reținerile din salariu (art. 148 și 170 Cod fiscal).

9. Norma de venit mă scutește de TVA? Nu. TVA este o obligație separată. Devii plătitor de TVA dacă depășești 395.000 lei cifră de afaceri (art. 310 Cod fiscal, plafon majorat prin OG nr. 22/2025), indiferent dacă ești la normă sau la sistem real — și atunci trebuie să ții și evidența completă de TVA.

10. Activitatea mea online (freelancing, e-commerce) poate fi la normă? De regulă nu. Norma se aplică doar activităților din Nomenclator, iar majoritatea activităților digitale nu au cod acolo — deci ești obligat la sistem real. Verifică întâi dacă apare codul tău CAEN în normele DGRFP.

Practică și opinii

⚠️ Observație de practică fiscală — surse de specialitate (avocatnet.ro, materiale informative ANAF, 2026) Pentru veniturile anului 2026, plafoanele CAS/CASS se raportează la salariul minim de 4.050 lei (cel în vigoare la 1 ianuarie 2026), chiar dacă salariul minim crește la 4.325 lei de la 1 iulie 2026 (HG nr. 146/2026). Aplicarea greșită a salariului majorat la întregul plafon anual ar umfla artificial contribuțiile — o eroare frecventă în calculele „de mână". Sursa: avocatnet.ro — plafoane CAS/CASS 2026 (accesat 2026-09-02)

⚠️ Observație de practică fiscală — baza maximă CASS 2026 Baza anuală maximă de calcul a CASS pentru venituri independente a crescut de la 60 la 72 de salarii minime (Legea nr. 239/2025), adică de la 243.000 lei la 291.600 lei — un CASS maxim de 29.160 lei în 2026. Contribuabilii cu venituri mari în sistem real simt direct această majorare. Sursa: avocatnet.ro — baza maximă CASS 72 salarii (accesat 2026-09-02)

⚠️ Observație — riscul de restrângere a normei de venit (2026-2027) La data redactării (septembrie 2026) nu există o lege adoptată care să desființeze impozitarea la normă de venit. Tendința fiscală 2024-2026 a fost însă de restrângere (excluderi de activități, lărgirea bazei de contribuții) și de aliniere la practicile UE de limitare a regimurilor forfetare. Cine optează azi pentru normă pe 2 ani ar trebui să țină, ca măsură de prudență, o evidență de rezervă a încasărilor și cheltuielilor, pentru a putea trece rapid la sistem real dacă regimul e restrâns în perioada de angajament. Aceasta este o apreciere de context, nu o prognoză legislativă certă.

De reținut din practică:

  • Alegerea regimului nu este definitivă: o poți reevalua anual, în funcție de cum evoluează cifra de afaceri și marja de profit.
  • Norma de venit rămâne atractivă pentru activitățile cu încasări mari și cheltuieli mici (servicii, comerț cu marjă bună), dar pragul de 25.000 euro venit brut o închide rapid pentru PFA-urile în creștere.
  • Tendința legislativă din 2024-2026 a fost de restrângere a normei de venit și de lărgire a bazei de contribuții — motiv în plus să verifici anual versiunea consolidată a Codului fiscal și normele DGRFP din județul tău.

Referințe

  1. Codul fiscal (Legea nr. 227/2015), Titlul IV, Cap. II — art. 67-69 (venituri din activități independente; sistem real și normă de venit). Versiune consolidată 08.08.2026: legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/312601
  2. Codul fiscal — art. 68 — determinarea venitului net în sistem real, pe baza contabilității.
  3. Codul fiscal — art. 69 alin. (9) — trecerea obligatorie la sistem real la depășirea a 25.000 euro venit brut anual; alin. (10)-(11) — opțiunea voluntară (2 ani).
  4. Codul fiscal, Titlul V — art. 148-151 (CAS) și art. 170-174 (CASS) — baze de calcul și plafoane în salarii minime.
  5. Legea nr. 239/2025 — majorarea bazei maxime CASS de la 60 la 72 de salarii minime la veniturile independente (aplicabil 2026).
  6. OUG nr. 128/2024 — modificarea art. 69 (norma de venit) și a altor prevederi ale Codului fiscal.
  7. ANAF — Norme de venit 2026 (materiale DGRFP): static.anaf.ro — norme venit 2026
  8. avocatnet.ro — „Dacă obțin peste 25.000 euro ca PFA trebuie să trec la sistemul real?": avocatnet.ro/articol_62295
  9. avocatnet.ro — „Plafoanele CAS și CASS pentru 2026 rămân aceleași ca în 2025": avocatnet.ro/articol_71145
  10. avocatnet.ro — „Baza anuală maximă de calcul la CASS, egală cu 72 de salarii minime": avocatnet.ro/articol_70992
  11. HG nr. 146/2026 — salariul minim brut 4.325 lei de la 1 iulie 2026 (reper: plafoanele 2026 folosesc salariul de 4.050 lei de la 1 ianuarie).
  12. Codul fiscal — art. 60 pct. 1 — scutirea de impozit pe venit a persoanelor cu handicap grav sau accentuat pentru veniturile din activități independente (coroborat cu Legea nr. 448/2006 privind protecția persoanelor cu handicap).
  13. Codul fiscal — art. 68^1, 75, 174 — deducerea CASS la determinarea venitului net anual impozabil (baza impozitului de 10%).
  14. Codul fiscal — art. 310 și OG nr. 22/2025 — plafonul de scutire de TVA majorat la 395.000 lei de la 1 septembrie 2025 (transpunere Directiva (UE) 2020/285): legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/301801 · mfinante.gov.ro — comunicat plafon TVA 395.000 lei
  15. Procedura ANAF din 23.12.2025 — stabilirea din oficiu a CAS și CASS datorate de persoanele fizice (consecințe la nedeclararea trecerii la sistem real).

Articole conexe